باز پس گیری کالا

  • خانه
  • باز پس گیری کالا

باز پس گیری کالا


باز پسگیري محصولات  ( بای بک ) شرکت خورشید زیبا

یکی از ارکان مهم بازاریابی شبکه ای گردش سالم کالا و وصول آن به مصرف کننده نهایی می باشد ، سوء گردش کالا در این کسب و کار غالبا به شکل فروش اجباری ، اغوا گری در خرید و کسب درآمد های بالا یا خرید و مصرف حجم زیادی از کالای غیرضروری منجر می شود . این عوامل سبب می شود بازاریابی شبکه ای به جای حذف واسطه و رساندن کالا از تولید کننده به مصرف کننده نهایی به ضد خود مبدل شده و بازاریاب ها دچار انباشت کالا شوند . وفق آئین نامه اجرایی موضوع مواد (2) ، (12) و ماده (87) قانون نظام صنفی یکی از راه های تضمین کننده اجرای روش های سالم بازپس گیری کالا یا همان بای بک در بازاریابی شبکه ای می باشد . بازپس گیری کالا عبارت است از : باز پس گرفتن کالای خریداری شده توسط بازاریاب از سوی شرکت تولیدی که بدلایلی قابل مصرف یا فروش از جانب وی نبوده و پرداخت بهای آن و کسر هزینه های قانونی از جمله تخفیف خرده فروشی ، تخفیف های دوره ای یا مناسبتی ، ارزش افزوده و ... ضمن فسخ قرارداد کاری با شرکت و پایان همکاری دو طرفه . از آنجایی که گاها برخی از مشاوران بدون اطلاع و بصورت غیرقانونی برخلاف قوانین و مقررات شرکت اقدام به تشویق مشاوران فروش به خرید های غیر ضروری و بیشتر می کنند و پیگیری این موضوع گاها سخت و غیر قابل رصد می باشد ، شرکت سان تیم  طرح تعویض کالا های فروش نرفته مشاوران محترم را به شرط سالم و پلمپ بودن محصول که قابلیت عرضه ی مجدد داشته باشد و مدت 75 روز از صدور فاکتور خرید گذشته باشد را اجرا گذاشته تا بدین شکل به نوعی از اغوا گری و فروش های اجباری جلوگیری کند و به مشاوران محترم کمک نماید تا محصولات دیر فروش خود را با محصولات دیگر که به راحتی می توانند به فروش برسانند تعویض نمایند . در ادامه توضیحات کامل در خصوص قوانین و مقررات شرکت سان تیم در خصوص بای بک محصولات ارائه می گردد :


1)    مشاوران فروش می توانند کالاهای موضوع فعالیت شرکت را که از سایت رسمی سان تیم خریداری نموده ولی موفق به فروش یا مصرف آن نشده اند را به شرط سالم بودن کالا مطابق روال زیر به شرکت بازپس دهد و قرارداد همکاری خود را فسخ نماید .

2)    کلیه فاکتورهای خرید در میز کار همکاران با ذکر جزییات ثبت می شوند و تنها کالاهایی قابلیت بازپسگیری دارند که جزو اقلام این فاکتورها باشند .

 

3)    طبق قوانین وزارت محترم بازرگانی در صورت بازپس فرستادن کالا توسط مشاوران فروش شرکت حق دارد کلیه وجوه پرداخت شده بعنوان پورسانت که شامل آن محصولات بوده را از خط لیدری و بالاسری های ایشان کسر نماید لازم بذکر است این محاسبات تا بالاترین سطح لیدری شرکت محاسبه و کسر خواهد شد .

4)    در صورتی که قبل از ارسال کالا برای مشاوران فروش ، درخواست بازپس گیری و عدم ارسال کالا از طریق تیکت پشتیبانی در دفاتر کاری مشاوران محترم ثبت شود ، فاکتور ارسال نخواهد شد و مبلغ واریزی در اولین بازه پرداختی شرکت به حساب نمایندگان فروش با کسر مالیات بر ارزش افزوده عودت خواهد شد .

5)    چنانچه مشاوران محترم درخواست بازپسگیری فاکتور فروشی را دارند که در ماه جاری صادر شده تا قبل از محاسبات پلن فاکتور از شماتیک شرکت لغو می شود و هزینه ی آن پس از کسر مالیات بر ارزش افزوده در اولین بازه پرداختی به حساب مشاوران محترم واریز می گردد .

6)    براساس قوانین بازپس گیری کالا به منزله ی نارضایتی و لغو همکاری مشاوران فروش می باشد ، در این خصوص تصمیم بر ادامه یا لغو همکاری برعهده تیم بازرسی میباشد و شرکت تصمیم گیرنده نهایی خواهد بود.

روال ثبت درخواست بازپسگیری کالا به شرح زیر می باشد :

مشاوران فروش ابتدا می بایستی از طریق دفتر کارخود و ایجاد تیکت پشتیبانی درخواست بای بک محصولات خود را ثبت نمایند ، پس از آن ،  از دفترکار خود گزینه ی بازپسگیری کالا را زده و ضمن مطالعه قوانین و مقررات شرکت و تایید آن فاکتورهای خرید را انتخاب و کالاهایی را که قصد بای بک دارند را به همراه تعداد مشخص می نمایند ، در این مرحله کسورات قانونی فاکتور همچون سود خرده فروشی ، تخفیف های دوره ای یا فصلی در صورتی که اعمال شده باشد ، مالیات بر ارزش افزوده اعمال و مبلغ قابل پرداخت به مشاوران فروش نمایش داده می شود و مشاور فروش ضمن تایید آن درخواست خود را نهایی می کند .

پس از آن مشاوران محترم می بایستی محصولات خود را به ادرس و کد پستی شرکت و کارخانه ارسال نمایند و بارکد پستی مرسوله را در قسمت مربوطه در دفترکار خود ثبت نمایند و به واحد پشتیبانی شرکت اعلام کنند . پس از دریافت محصولات و بررسی آن ها و تایید سلامت کالا از سوی واحد انبار کارخانه مبلغ تعیین شده در  اولین بازه پرداختی به حساب مشاوران واریز خواهد شد .

( توجه نمایید که بازه های پرداختی شرکت پنجم و پانزدهم هرماه می باشد )