سان‌مگ

لکه قهوه ای روی پوست و ملاسما

Image

آیا وجود لکه‌های قهوه‌ای روی پوست صورت و بدنتان برای شما آزار دهنده است؟
آیا به دنبال علت به وجود آمدن آن هستید؟

شایع‌ترین علت لکه های قهوه ای روی پوست دست قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضدآفتاب است. عوامل دیگری هم مانند استرس، تغییرات هورمونی، کمبود ویتامین و برخی بیماری‌های کبدی، بارداری و عوارض جانبی مصرف برخی داروها می‌تواند از دلایل به وجود آمدن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست دست باشد.

برای بررسی لک های پوستی و اطلاعات بیشتر، با ما همراه باشید.

لکه قهوه ای روی پوست صورت نشانه چیست؟

 لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی پوست و نشانه‌های آن زمانی ایجاد می‌شود که تغییرات هورمونی در بدن ایجاد شده باشد و یا اینکه در معرض شدید نور خورشید قرار گرفته باشیم و یا حتی می‌تواند نشان دهنده تغییرات ژنتیکی و مادرزادی باشد. افزایش سن نیز یکی از نشانه های ایجاد لکه های قهوه ای رنگ در پوست است.

علت به وجود آمدن لکه های قهوه ای روی پوست

دلایل زیادی می‌تواند باعث به وجود آمدن این لکه‌ها باشند. برای مثال:

 • تولید زیاد ملانین:

تولید بیش از حد ملانین در بعضی از قسمت‌های پوست باعث به وجو آمدن لکه‌های قهوه‌ای رنگ در آن می‌شود.

 • نور خورشید:

قرار گرفتن در معرض تابش شدید نور خورشید یا استفاده زیاد و طولانی مدت از اتاقک‌های برنزه، یکی از دلایل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی پوست به حساب می‌آید. این لک‌ها بیشتر در پشت دست و بازو‌ها ایجاد می‌شوند. برای جلوگیری از به وجود آمدن این لکه‌ها بهتر است از ضد آفتاب استفاده کنید.

 • اختلال هورمونی:

گاهی به دلیل تغییرات هورمونی ناگهانی و شدید در بدن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست ایجاد می‌شوند، مثلاً تیروئید یک بیماری هورمونی است که باعث بروز لک قهوه‌ای در پوست می‌شود.

 • اختلال در عملکرد کبد:

یکی دیگر از مهم‌ترین علت‌های بروز لک‌های قهوه‌ای پوست صورت بیماری‌های کبدی است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

 • حساسیت:

گاهی استفاده ز لوازم آرایش یا شوینده باعث التهاب پوست و ایجاد حساسیت می‌شود که این اتفاق باعث به وجود آمدن لکه پوستی می‌شود. اما این مسئله نگران‌کننده نیست زیرا با مراقبت و مصرف دارو این مشکل بر طرف می‌شود.

 • عوارض دارو‌ها:

بعضی از دارو‌ها به علت داشتن رنگ دانه باعث ایجاد لک‌های قهوه‌ای در پوست می‌شوند.

 • افزایش سن:

بهتر است بدانید که لکه‌های قهوه‌ای روی پوست می‌توانند به دلیل بالا رفتن سن و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای زمان طولانی به وجود بیاید. قابل ذکر است این لکه‌ها به دلیل بالا رفتن سن به وجود نمی‌آیند و دلیل آن قرار گرفتن در معرض آفتاب در مدت زمان بیشتر در سنین بالاتر است.

 • نیش حشرات:

گزش حشرات موذی باعث می‌شود پوست آسیب ببیند و لکه قهوه ای روی پوست به وجود بیاید.

 • ویتامین‌ها:

گاهی اوقات کمبود بعضی ویتأمین‌ها در بدن مانند b۱۲ باعث به وجود آمدن این لک‌ها می‌شود. با داشتن وعده‌های غذایی سالم و سرشار از انواع ویتأمین‌ها می‌توانید از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

 

مشخصات ظاهری این نوع لکه ها

لکه قهوه ای روی پوست را با نام‌های لکه‌های پیری یا لکه‌های خورشیدی می‌شناسند. رنگ این لکه‌ها از قهوه‌ای روشن تا تیره نسبت به رنگ پوست فرد متغیر است. این لکه ها  اندازه متفاوتی دارند و دردناک نیستند همچنین در قسمت‌های مختلف صورت و بدن ممکن است به وجود بیایند. 

لکه قهوه ای روی پوست شکم

ایجاد لکه های قهوه ای روی پوست شکم دلایل مختلفی دارد که معمولاً پزشکان با معاینه آن‌ها توسط نور ماورای بنفش و یا مشاهده و بررسی آن در زیر میکروسکوپ علت و نوع آن‌ها را تشخیص می‌دهند    .  اما اصولاً این لکه‌ها یا قارچی هستند و یا در اثر تغییر در رنگ دانه‌های پوست به وجود می‌آید.

 

لکه قهوه ای روی پوست سر نشانه چیست؟

به طور طبیعی روی پوست نوعی عفونت قارچی وجود دارد که در برخی از افراد به دلیل تغییر عوامل محیطی مثل گرمای هوا این عفونت فعال شده و باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی سر و گردن می‌شود.

راه های درمان لک بارداری

مهم ترین دلیل ایجاد لک صورت در خانم ها بارداری است . این لک به صورت ماسک حاملگی یا ملاسما هم شناخته می شود و اغلب در خانم های باردار در بازه سنی 40 - 20 دیده می شود . لک های حاملگی معمولا در ناحیه پیشانی، گونه ها و لب بالا ایجاد می شود. در خانم هایی با پوست تیره احتمال ایجاد این لک ها بیشتر است . دلیل ایجاد لک های حاملگی تغییرات هورمونی در دوران بارداری است . لک های بارداری معمولا پس از زایمان و در دوران شیر دهی رفع می شوند ولی تعداد زیادی هم باقی می مانند که به درمان نیاز دارند .

 • لک بارادری یا ملاسما یکی از متداول ترین مشکلات پوستی است که به دلایل هورمونی در پوست دیده می‌شود.

علل به وجود آمدن ملاسما چیست ؟

 • هورمون های بارداری
 • نورخورشید
 • اشعه فرابنفش
 • قرص های ضد بارداری
 • اختلالات غدد مانند غده تیروئید
 • سابقه خانوادگی
 • بعضی محصولات آرایشی و بهداشتی
 • داروهای ضد صرع

چگونه ملاسما را تشخیص می دهند ؟

لک های حاملگی معمولا به رنگ قهوه ای تیره در پیشانی، گونه ها و لب بالا دیده می شوند . اندازه لک ها متغیر است و ممکن از 0.5 تا 10 سانتی متر دیده شود البته امکان بزرگتر شدن این لکه های پوستی به مرور زمان هم وجود دارد . در صورتی که ملاسما در معرض نور خورشید قرار گیرد پر رنگ تر می شود . تشخیص قطعی ملاسما با معاینه پزشک متخصص پوست انجام می شود .

زمان بهبود لک های پوستی

پس از زایمان و با بازگشت هورمون ها به حالت عادی تولید ملانین ( رنگدانه های پوست ) در مقادیر زیاد متوقف می شود و به دنبال آن تغییرات رنگ پوست شروع به از بین رفتن می کنند .

برای کمک به بهبود و رفع این لکه های پوستی لازم است به نکات زیر توجه کنید :
از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید . دور ماندن از تابش مستقیم خورشید باعث می شود لکه های پوستی تیره تر نشوند و به مرور زمان رنگ طبیعی پوست بازگردد . تا زمانی که همچنان بدون محافظ در برابر نور خورشید قرار می گیرید این عارضه باقی می ماند . جهت دور ماندن از نور خورشید می توانید از ضد آفتاب با فورمول مناسب که از پوست در برابر اشعه های خورشیدی محافظت می کند ، با SPF 30 یا بالا تر استفاده کنید . اگر در طول روز خارج از خانه هستید بدون در نظر گرفتن این که هوا آفتابی هست یا نه از ضد آفتاب استفاده کنید و به دفعات آن را تمدید کنید .

 

از محصولات آرایشی و بهداشتی مناسبی استفاده کنید . از استفاده از محصولات آرایشی یا مراقبت هایی که پوست شما را تحریک می کند بپرهیزید زیرا می تواند مشکلات پوستی شما را تشدید کند . به جای محصولات و کرم های قوی بهتر است از کرم ها و پاک کننده های ملایم با توجه به چرب یا خشک بودن پوستتان استفاده کنید .روش های دیگری را برای جلوگیری از بارداری مد نظر قرار دهید . استفاده از قرص های ضد بارداری حاوی استروژن می تواند در تعدادی از زنان لکه های پوستی به وجود بیاورد یا باعث تشدید آن شود . برای جلوگیری از این اتفاق می توانید از قرص های ضد بارداری که فقط حاوی پروژسترون است یا روش های غیر هورمونی مانند کاندوم استفاده کنید .