سان‌مگ

بیماری پوستی میلیا

Image

بیماری پوستی میلیا نوعی بیماری است و به صورت برآمدگی هایی جوش مانند بر روی پوست است. گاهی اوقات ممکن است در زیر پوست برآمدگی هایی پدید بیایند که سفید و سفت باشند اما هر چقدر آنها را فشار می دهید هیچ گونه تغییری نمی کند. اگر بدین صورت است بهتر است بدانید  این برآمدگی هایی که بر روی پوست به وجود آمده اند، جوش نیستند. اگر چه این کیست های کوچک و ناراحت کننده شبیه به جوش و آکنه هستند، اما می توانند علایم یک بیماری در پوست باشند. این برآمدگی ها علاوه بر صورت در هر قسمت دیگر بدن می توانند دیده شوند. خبر خوب این است که این بیماری به صورت کیست های کوچک به وجود می آید، قابل درمان است.

بیماری میلیا یک نوع عارضه پوستی است که به صورت کیست هایی شبیه به جوش های سر سفید (معمولا در ناحیه صورت) به وجود می آید. اما ماهیت این کیست هایی که بر روی پوست به وجود می آیند، با جوش های معمولی کاملا متفاوت است. در این عارضه سلول های مرده پوست به دام می افتند و  به صورت برآمدگی و یا کیست های سفید رنگی بر روی سطح پوست نمایان می شوند. آنها از کراتین (پروتینی که در لایه خارجی پوست وجود دارد) تشکیل شدند. درحالیکه این برآمدگی ها مانند جوشهای معمولی و یا عفونی هستند اما ماهیت آنها هیچ شباهتی به جوش های معمولی ندارد و به روش های معمول درمان نمی شوند.

 

چه چیزی سبب بروز بیماری پوستی میلیا می شود؟

بیماری پوستی میلیا خود به خود در زیر پوست شکل می گیرد. این عارضه پوستی در اثر عوامل مختلفی معمولا بر روی صورت به وجود می آید. اگر بیماری پوستی میلیا در اطراف چشم رخ دهد، دلیل آن می تواند استفاده از کرم های سنگین آرایشی باشد. زیرا پوست زیر چشم از جاهای دیگر صورت نازک تر است در نتیجه حساسیت این بخش از صورت بسیار زیاد است و سریعا آسیب می بیند. علاوه بر پوست صورت، این کیست ها می توانند در قسمت های دیگر بدن نیز نمایان شوند (بینی، دست و پا). اگر پوست آسیب ببیند ( به ویژه اگر این آسیب در اثر نور خورشید، کهیر و یا استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی و زیبایی باشد) این بیماری بروز پیدا می کند.

اما اکنون سوال این است درمان بیماری پوستی میلیا چیست؟

ذکر این نکته در اینجا حایز اهمیت است که بهتر است از محصولات و کرم های آرایشی مخصوصا در ناحیه دور چشم زیاد استفاده نکنید. زیرا آسیب های زیادی را به این قسمت وارد می کند و پس از آن باید برای درمان دست به کار شوید.

لایه برداری پوست مزایای زیادی دارد، که عبارتند از :

  • تولید بیش از اندازه رنگدانه های پوست را به حداقل می رساند (و بیماری های زیادی را درمان می کند).
  • از قرمزی پوست جلوگیری به عمل می آورد و جای زخم و آکنه را از بین می برد (و بیماری های زیادی را درمان می کند).
  • بیماری پوستی میلیا در اثر گیر افتادن سلول های مرده پوست به وجود می آید، با لایه برداری اصولی سلولهای مرده از پوست از بین میروند.
  • لایه برداری سبک پوست سبب می شود سلول های مرده پوست از بین بروند و سلول های جدید تولید شوند. همچنین با لایه برداری رطوبت به عمق پوست نفوذ میکند. در نتیجه مواد زیادی به عمق پوست می رسند و پوست درخشان می شود و بیماری های آن از بین می روند.

استفاده از کرم های سبک برای دور چشم

اگر بیماری پوستی میلیا در اطراف چشم به وجود آمد؛ دلیل آن می تواند استفاده از محصولات سنگین آرایشی در این بافت نرم از صورت باشد. کرم های دور چشم اگر مناسب نباشند آسیب های زیادی را به پوست چشم وارد می کنند. استفاده از کرم های ضخیم در این قسمت از صورت سبب می شود منافذ پوست بسته شوند و در نتیجه سلول های مرده پوست به دام می افتند و بیماری پوستی میلیا به وجود می آید. بنابراین برای اطراف چشم هرگز از کرم های سنگین استفاده نکنید.  استفاده از لایه سبکی از سرم دور چشم سبب می شود خطوط و پف در اطراف چشم از بین برود و از بروز کیست های سفید جلوگیری می کند.

استفاده روزانه از ویتامین A و مشتقات آن

استفاده از ویتامین A و مشتقات آن سبب می شود سلول های مرده پوست به سرعت دفع شوند، در نتیجه پوست صاف و درخشان می شود.

علت ایجاد میلیا چیست؟

دلایل نمایان شدن این کیست‌ها در کودکان و بزرگسالان متفاوت است، در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد:

نوزادان

علت ایجاد میلیا در نوزادان مشخص نیست. این عارضه اغلب با آکنه کودک که توسط هورمون‌های مادر ایجاد می‌شود، اشتباه می‌گیرند.

میلیا برخلاف آکنه، التهاب و تورم ندارد. علاوه بر این، نوزادانی که میلیا دارند، با این کیست‌های کوچک روی صورت متولد شده‌اند؛ در صورتی که آکنه نوزاد طی دو تا چهار هفته پس از تولد ایجاد می‌شود.

کودکان و بزرگسالان

در کودکان و بزرگسالان ممکن است این برجستگی‌های کوچک به چنین دلایلی ایجاد شود:

  • تاول ناشی از بیماری پوستی مانند اپیدرمولیز بولوسا (EB)، پمفیگوئید سیکاتریسیل و…
  • آسیب طولانی مدت ناشی از آفتاب
  • استفاده طولانی‌مدت از کرم‌های استروئیدی
  • روش‌های بازسازی پوست مانند لیزر و درم ابریژن
  • اگر پوست توانایی لایه‌برداری نداشته باشد، ممکن است میلیا ایجاد شود، چنین شرایطی معمولا با افزایش سن رخ می‌دهد.

آشنایی با انواع میلیا

انواع میلیوم بر اساس سن فرد یا علت ایجاد آن طبقه بندی می‌شوند و در دسته‌های اولیه یا ثانویه قرار می‌گیرند.

نوع اولیه مستقیما از تجمع کراتین ایجاد می‌شود، این کیست‌ها معمولا در صورت نوزادان و بزرگسالان مشاهده می‌شود. نوع ثانویه نیز شبیه به نوع اولیه هستند؛ اما با این تفاوت که نوع ثانویه زمانی ایجاد می‌شود که عاملی سطح پوست را مسدود می‌کند مانند سوختگی، تاول یا هر آسیب دیگر.

 

 

میلیا نوزاد

کیست‌های سفید کوچکی که در صورت نوزاد ایجاد می‌شوند، از نوع اولیه هستند و طی چند هفته از بین می‌روند. معمولا در قسمت‌هایی مانند صورت، پوست سر و بالاتنه مشاهده می‌شود.

میلیا در کودکان بزرگتر و بزرگسال

در این نوع، کیست‌ها در اطراف پلک‌ها، پیشانی و اندام تناسلی قابل مشاهده است، نوع اولیه در طی چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شوند.

میلیا نوجوان

اختلالات ژنتیکی نادر که روی پوست تاثیر می‌گذارد، باعث میلیا نوجوان می‌شود.

میلیا ان پلاک

ان پلاک با اختلالات پوستی ژنتیکی یا خود ایمنی مانند لوپوس دیسکوئید یا لیکن پلان همراه است. این نوع کیست بر قسمت‌هایی مانند پلک‌ها، گوش‌ها، گونه یا فک مشاهده می‌شود. قطر کیست‌ها می‌تواند به اندازه چندین سانتی‌متر باشد. کیست ان پلاک بیشتر در خانم‌های میانسال مشاهده می‌شود؛ اما امکان ایجاد آن در بزرگسالان یا کودکان در هر سنی وجود دارد.

میلیا فوران چندگانه

فوران چندگانه باعث ایجاد خارش و کیست سفید روی صورت، بازوها و بالاتنه می‌شود. این نوع اغلب در یک بازه زمانی نمایان می‌شود که از چند هفته تا چند ماه متغیر است.

میلیا تروماتیک

نوع تروماتیک در برجستگی قسمتی از پوست که آسیب دیده است، رخ می‌دهد. به طور مثال ممکن است پس از سوختگی ایجاد شود. گاهی این کیست‌ها تحریک می‌شوند و لبه‌های قرمز رنگ و مرکز سفید رنگی دارند.

میلیا مرتبط با داروها

استفاده از کرم‌های استروئیدی می‌تواند منجر به برجستگی‌های سفید روی پوست شود. برخی از مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت پوستی و آرایشی باعث ایجاد میلیا می‌شود. اگر پوستی مستعد کیست دارید، باید از چنین مواردی خودداری کنید:

پارافین مایع

هیدروکربور مایع

روغن پارافین

روغن هیدروکربور

این موارد از انواع روغن معدنی هستند که در ایجاد این برجستگی‌های کوچک در پوست نقش دارند. لانولین از دیگر مواردی است که احتمال ایجاد میلیا را افزایش می‌دهد.