سان‌مگ

راهنمای جذب در بازاریابی جاذبه

Image

 بازاریابی جاذبه‌ای ایده ای است مبنی بر ایجاد محتوای ارزشمند برای جلب مردم جهت همراهی و همکاری با شما. اساس و پایه این نوع بازاریابی بر اعتماد، وفاداری، همراهی، و ارزش‌گذاری بر مشتریان فعلی و کسب و کار‌های احتمالی بنا نهاده شده است. در واقع، این بازاریابی بهترین روش برای متمایز کردن شما از صدها یا هزاران نفر دیگری است که در کسب و کار‌تان مشغول فعالیتند. هر یک از ما قادریم کسب و کارمان را ارتقا داده و دیگران را جذب فعالیت‌های خودمان بکنیم. برای این کار تنها نیازمند انگیزه هستیم. با داشتن برخی از مهارت‌ها ، کار جذب دیگران می‌تواند آسان‌تر شود اما به هر حال این کار هیچ وقت مشکل نبوده و نیست. هر کسی توانایی این را دارد که در روز یکی دو ایمیل بفرستد، چند تماس تلفنی برقرار کند و کار‌های مربوط به زیرشاخه‌هارا پیگیری با تعهد مختص به خود پیگیری نموده و همچنین به مشکلات مربوط به مشتریان خرده فروشی آن‌ها و کسب و کار‌های احتمالی رسیدگی کند. این‌کار وقت زیادی به خود اختصاص می‌دهد اما هر یک از ما می‌توانیم چنین کاری را انجام دهیم.
امروزه بسیاری از صاحبان کسب و کار توانایی پیدا کردن ابزار و پلت‌فرم‌های فناورانه و ایجاد سیستم‌های مناسب خود جهت انجام کار‌های فوق را دارند اما انجام این کار در زمان راه‌اندازی کسب و کار برای بیشتر افراد ارزان‌تر و آسان‌تر است و خیلی از کار‌ها را می‌توان به صورت دستی انجام داد. در اینجا چندین ایده برایتان بازگو کرده‌ایم که بازاریابان آنلاین از آن استفاده می‌کنند و می‌تواند برای کسب و کار شما هم مفید واقع شوند. این راهنمایی‌ها همگی در قالب نوعی روش بازاریابی هستند که با عنوان بازاریابی جاذبه شناخته می‌شود.
در بازاریابی جاذبه‌ای شما اطلاعات، فیلم، عکس، و رویداد‌ها را به صورت آنلاین منتشر می‌کنید. سپس این داده‌های اطلاعاتی را ترویج می‌نمایید. این محتوا‌های آموزشی مفید به صورت رایگان ارائه می شوند و برای مشتری‌ها هدف منتشر کننده آن‌ها جذابیت دارند. بازاریابی جاذبه‌ای همیشه سیمای یک خالق و مغز متفکر فعالیت‌های مفید برای دیگران را به شما می‌بخشد. اگر متوجه این قضیه شدید با ارائه پیوندی (لینک) به یک وب‌سایت کوچک شروع کنید که میزبان مطالب عرضه شده توسط شماست. در اینجا شش راهنمایی برای پیاده کردن بازاریابی جاذبه‌ای در کسب و کار‌تان به شما ارائه می‌کنیم:

1. ایجاد فایل اکسل از پیام‌های خود درست کنید:
نسبت به این‌که هر یک از این پیام‌ها تا چه میزان در دیده شدن موفق بوده اند به آن‌ها از 1 تا 5 امتیاز بدهید.

2. چند شریک یا زمینه کاری مشترک پیدا کنید:
نسل موبایلی (نسل جوانان و نوجوانان امروزی) به خوبی با این روش آشنا هستند و وقتی فیلمی در یوتیوب منتشر می‌کنند یا مطلبی در گروه‌ها و کانال‌ها تلگرامی به اشتراک می‌گذارند، همواره دوستان و شرکایی پیدا می‌کنند که هر یک مطالب و فیلم‌های دیگری را ترویج و تبلیغ کرده و بدین ترتیب به رشد دوجانبه مخاطبان خود کمک می‌کنند.

3. مطلب عرضه شده شما می‌تواند یک وبینار  زنده باشد:
در ابتدای کار با استفاده از نرم‌افزار‌های Google Hangouts یا Livestream  چند پخش زنده اولیه درست کنید و در ادامه جلسه آموزشی پولی خودتان را قرار دهید. برای ساخت برنامه‌های آموزشی زنده از پلت فرم‌های پخش زنده پولی نظیر DaCast و LeadPages استفاده کنید.

4. سعی کنید یک پاسخگوی خودکار ایمیل درست کنید:
 10 عدد از پر محتوا‌ترین ایمیل‌های خودتان را از پیش برنامه‌ریزی کنید تا توسط این برنامه به صورت جمعی به مشتریان مطالب ارسال گردد. برخی از ارائه دهندگان این خدمات عبارتند از وب سایت های AWeber، MailChimp و Infusionsoft.

5. با کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای کتابی با استفاده از سایت fiverr.com تهیه کنید :
ارائه کتاب جایگزینی عالی برای ارائه آموزش زنده است زیرا می‌توان به صورت بیست و چهار ساعته و هفت روز هفته به آن دسترسی داشت. ترکیب یک رویداد زنده آنلاین و یک کتاب با هم می‌تواند به صورت تصاعدی جذب مردم و علاقه‌مند شدن آن‌ها و پیوستنشان به گروه مورد نظر‌تان را افزایش می‌دهد. (در سایت Fiverr افراد حرفه‌ای خدماتی مانند ساخت فیلم آموزشی، تحریر کتاب، ساخت کتاب صوتی، ... را برای افراد متقاضی خدمات انجام می‌دهند، دسترسی به این سایت از طریق آی پی ایران امکان پذیر نیست. برای استفاده میتوانید از فیلتر شکن استفاده کنید.)

6. استفاده از ظرفیت ها :
برای افراد موجود در دفتر تلفن گوشی‌تان جهت دریافت خبرنامه‌های AWeber  خودتان اشتراک ایجاد کنید. (برای این کار میتوانید از نرم افزار Atom استفاده کنید لینک) با این روش همه افرادی که با آن‌ها تلفنی صحبت می‌کنید به جمع حاضر در گردونه فعال بازار‌یابی‌تان اضافه می‌شوند.
نکته مهم در مورد بازاریابی جاذبه‌ای این است که افراد تشویق می‌شوند تا با شما تماس بگیرند. کمپین‌های بازاریابی تحمیلی مانند تلویزیون و یا تابلوهای تبلیغاتی که سعی می‌کنند با همه ارتباط برقرار کنند برای یک کارآفرین تنها بازگشت سرمایه کمی دارند. در عوض، با ارائه محتوای رایگان و مفید با هزینه کمی که خودتان پرداخت می‌کنید، شاهد افراد زیادی از زمره مشتریان احتمالی خواهید بود که به صفحات شما سرازیر می شوند.